imienne zezwolenia
Do kiedy są ważne imienne zezwolenia?
23 października, 2018
karta podarunkowa udt
Karta Podarunkowa na święta Szkolenie Operatora UDT
28 listopada, 2018

Obowiązki pracodawcy w okresie zimowym

Co trzeba zapewnić pracownikom w okresie zimowym?

Okres zimowy według kodeksu pracy zaczyna się trochę wcześniej niż kalendarzowa zima bo trwa od 1 listopada do 31 marca. W tym czasie należy zapewnić pracownikom szczególne warunki pracy w zależności od warunków atmosferycznych i temperatury panującej w miejscu pacy.

Zacznijmy od temperatury, która powinna panować w pomieszczeniach do pracy, a następnie omówimy co należy zapewni pracownikowi wykonującemu pracę na świeżym powietrzu. Na końcu naszego krótkiego poradnika znajdziecie gotową grafikę do pobrania – możecie ją wydrukować i umieścić w widocznym miejscu u was w firmie.

Gdy tylko spadnie pierwszy śnieg przygotujemy dla was infografikę dotyczącą specjalnych warunków, które należy zapewnić pracownikom odśnieżającym dachy! 

Temperatura miejsca pracy – przepisy bhp

Według obowiązujących przepisów prawa pracodawca ma obowiązek zapewnienia w pomieszczeniach pracy odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy, metod pracy i wysiłku fizycznego temperaturę. W pomieszczeniach, w których jest wykonywana lekka praca fizyczna i w pomieszczeniach biurowych temperatura nie powinna być niższa niż 18°C. Przy pozostałych pracach nie niższa niż 14°C. Jeśli warunki technologiczne na to nie pozwalają wtedy pracodawca zapewnia:
– odzież ochronną
– pomieszczenie do ogrzania się
– dostęp do napoi gorących przez całą zmianę

Jeśli temperatura spada poniżej 10°C:
– odzież ochronną
– pomieszczenie do ogrzania się
– dostęp do napoi gorących przez całą zmianę
– posiłek profilaktyczny

Praca na otwartej przestrzeni

Przy pracach wykonywanych na otwartej przestrzeni  pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom w pobliżu ich miejsc pracy pomieszczenia umożliwiającego im schronienie się przed opadami atmosferycznymi, ogrzanie się oraz zmianę odzieży. W pomieszczeniach tych powinna być zapewniona temperatura co najmniej 16 °C. Ponadto w pomieszczeniach powinny znajdować się urządzenia do podgrzewania posiłków.

W razie, gdy temperatura otoczenia spada poniżej 10°C pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom zatrudnionym przy pracach na otwartej przestrzeni:

  •  odzież ochronną
  • posiłki regenerujące
  • ciepłe napoje

Opracowane na podstawie:

  • Kodeks Pracy,
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 roku w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz. U. z 1996 r. Nr 60, poz. 279)

 

Obowiązki pracodawcy- okres zimowy. Grafika do pobrania

Zerknijcie na naszą grafikę:

Obowiązki pracodawcy w okresie zimowym – grafika do pobrania

Comments are closed.