imienne zezwolenia
Do kiedy są ważne imienne zezwolenia?
23 października, 2018
karta podarunkowa udt
Karta Podarunkowa na święta Szkolenie Operatora UDT
28 listopada, 2018
Wszystkie
okres zimowy obowiązki pracodawcy

okres zimowy obowiązki pracodawcy

Obowiązki pracodawcy w okresie zimowym

Co trzeba zapewnić pracownikom w okresie zimowym?

Okres zimowy według kodeksu pracy zaczyna się trochę wcześniej niż kalendarzowa zima bo trwa od 1 listopada do 31 marca. W tym czasie należy zapewnić pracownikom szczególne warunki pracy w zależności od warunków atmosferycznych i temperatury panującej w miejscu pacy.

Zacznijmy od temperatury, która powinna panować w pomieszczeniach do pracy, a następnie omówimy co należy zapewni pracownikowi wykonującemu pracę na świeżym powietrzu. Na końcu naszego krótkiego poradnika znajdziecie gotową grafikę do pobrania – możecie ją wydrukować i umieścić w widocznym miejscu u was w firmie.

Gdy tylko spadnie pierwszy śnieg przygotujemy dla was infografikę dotyczącą specjalnych warunków, które należy zapewnić pracownikom odśnieżającym dachy! 

Temperatura miejsca pracy – przepisy bhp

Według obowiązujących przepisów prawa pracodawca ma obowiązek zapewnienia w pomieszczeniach pracy odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy, metod pracy i wysiłku fizycznego temperaturę. W pomieszczeniach, w których jest wykonywana lekka praca fizyczna i w pomieszczeniach biurowych temperatura nie powinna być niższa niż 18°C. Przy pozostałych pracach nie niższa niż 14°C. Jeśli warunki technologiczne na to nie pozwalają wtedy pracodawca zapewnia:
– odzież ochronną
– pomieszczenie do ogrzania się
– dostęp do napoi gorących przez całą zmianę

Jeśli temperatura spada poniżej 10°C:
– odzież ochronną
– pomieszczenie do ogrzania się
– dostęp do napoi gorących przez całą zmianę
– posiłek profilaktyczny

Praca na otwartej przestrzeni

Przy pracach wykonywanych na otwartej przestrzeni  pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom w pobliżu ich miejsc pracy pomieszczenia umożliwiającego im schronienie się przed opadami atmosferycznymi, ogrzanie się oraz zmianę odzieży. W pomieszczeniach tych powinna być zapewniona temperatura co najmniej 16 °C. Ponadto w pomieszczeniach powinny znajdować się urządzenia do podgrzewania posiłków.

W razie, gdy temperatura otoczenia spada poniżej 10°C pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom zatrudnionym przy pracach na otwartej przestrzeni:

  •  odzież ochronną
  • posiłki regenerujące
  • ciepłe napoje

Opracowane na podstawie:

  • Kodeks Pracy,
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 roku w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz. U. z 1996 r. Nr 60, poz. 279)

 

Obowiązki pracodawcy- okres zimowy. Grafika do pobrania

Zerknijcie na naszą grafikę:

Obowiązki pracodawcy w okresie zimowym – grafika do pobrania

Komentarze są wyłączone.