Kategorie uprawnień UDT – zniesione kategorie IWJO, IIWJO, IP, IIP i inne.

terminowe uprawnienia UDT
Terminowe Uprawnienia UDT – ile ważne są uprawnienia wydane przed 1 czerwca 2019
6 czerwca, 2019
szkolenia udt koronawirus
Szkolenia UDT w czasach koronawirusa – zasady bezpieczeństwa w związku z COVID-19
20 maja, 2020
Wszystkie
kategorie urządzeń UDT

kategorie urządzeń UDT

Od 1 czerwca 2019 roku uprawnienia UDT (legitymacje UDT) są wydawane terminowo – mówi o tym Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 21 maja 2019 r. w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych. Zniesiono także kategorie uprawnień, które dotychczas kandydaci na operatorów wpisywali na wniosku o sprawdzenie kwalifikacji. Nie funkcjonują już kategorie IWJO, IIWJO, IIIWJO, IS, IIS, IP, IIP, IŻ , IWJK i inne.

Nowe podziały urządzeń i okres ważności uprawnień – wózki , podesty , suwnice, żurawie.

Obowiązują nowe podziały uprawnień dla operatorów.

Teraz we wniosku sprawdzającym kwalifikacje będziemy mogli wpisać jedną z dwóch kategorii do obsługi wózków widłowych: wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z wysięgnikiem oraz wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem (uprawnia również do obsługi wszystkich pozostałych wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia, uprawnienia ważne 5 lat) lub wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z wyłączeniem wózków z wysięgnikiem oraz wózków z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem (uprawnienia ważne 10 lat).

Podesty dzielą się na: podesty ruchome stacjonarne (uprawnienia ważne 10 lat), podesty ruchome wiszące w tym uprawnia do obsługi podestów ruchomych wiszących oraz stacjonarnych (ważne 10 lat), podesty ruchome masztowe w tym uprawnia do obsługi podestów ruchomych masztowych oraz stacjonarnych( ważne 10 lat), podesty ruchome przejezdne (ważne 5 lat), podesty na pojazdach kolejowych (ważne 10 lat).

Suwnice dzielą się na: suwnice, wciągniki i wciągarki ogólnego przeznaczenia (ważne 10 lat), suwnice, wciągniki i wciągarki ogólnego oraz specjalnego przeznaczenia (ważne 5 lat).

Żurawie dzielą się na: żurawie stacjonarne (ważne 10 lat), żurawie przewoźne i przenośne w tym uprawnia do obsługi żurawi przewoźnych i przenośnych oraz stacjonarnych (ważne 10 lat), żurawie samojezdne w tym uprawnia do obsługi żurawi samojezdnych, przewoźnych i przenośnych oraz stacjonarnych (ważne 5 lat), żurawie szynowe(ważne 5 lat), żurawie wieżowe i szybkomontujące w tym uprawnia do obsługi żurawi wieżowych i szybkomontujących oraz szynowych (ważne 5 lat), żurawie kolejowe i na pojazdach kolejowych (ważne 5 lat), żurawie pokładowe (ważne 5 lat), żurawie pływające w tym uprawnia do obsługi żurawi pływających oraz pokładowych (ważne 5 lat).

Jeśli będziecie mieć problem z uzupełnieniem wniosku lub wyborem kategorii uprawnień skontaktujcie się z nami. Na pewno udzielimy wam wszelkich informacji związanych z nowymi przepisami.

Kontakt do nas: 737-466-997

E-mail: awansbhp@awans-bhp.pl

Więcej podziałów urządzeń w rozporządzeniu:

Link do rozporządzenia .

Komentarze są wyłączone.