Zawory występujące w wózkach jezdniowych podnośnikowych – materiał szkoleniowy

Pobieranie palety wózkiem jezdniowym – film instruktażowy, manewr na egzamin UDT
13 marca, 2017
Filmy instruktażowe i zagadnienia na egzamin UDT dotyczące wózków widłowych
13 marca, 2017

Zapraszamy na filmik dotyczący sprawdzania zaworu przelewowego, dławiącego i zwrotnego w wózku widłowym. Instruktorzy z Awans B.H.P. pokazują na nim  jak sprawdzić, czy poszczególne zawory działają prawidłowo w wózku podnośnikowym czołowym.

 

Podstawowe zawory występujące w wózkach jezdniowych podnośnikowych oraz sposób ich sprawdzania:
        I.            Zawór przelewowy (zawór hydrauliczny dwukierunkowy) – jego zadaniem jest odprowadzenie nadmiaru ciśnienia do zbiornika wyrównawczego. Jego działanie sprawdzamy poprzez podniesienie wideł maksymalnie do góry. Charakterystyczny dźwięk świadczy o tym, że zawór przelewowy działa i odprowadza płyn do zbiornika. Kolejnym etapem jest pochylenie masztu na siebie oraz odchylenie maksymalnie od siebie- ponownie charakterystyczny dźwięk świadczy o prawidłowym funkcjonowaniu zaworu.
      II.            Zawór dławiący– sprawdzamy poprzez opuszczanie wideł. Zawór ten ma za zadanie ograniczyć ciśnienie opuszczania wideł. Prędkość opadania wideł nie może przekroczyć 0,6 m na sekundę.
    III.            Zawór zwrotny – należy sprawdzić czy widły nie opadają. Najlepiej sprawdzić to pod obciążeniem. Sprawdza to zawsze przy odbiorze Inspektor z Dozoru Technicznego oraz konserwator przy 125% obciążenia nominalnego.
Zapraszamy również na bloga Awans B.H.P.  http://awans-bhp-lodz.blogspot.com/ . Tam również umieszczamy materiały szkoleniowe oraz najświeższe informacje na temat szkoleń, kursów oraz ostatnich wydarzeń związanych z życiem naszej firmy.

Komentarze są wyłączone.