Jak zdać egzamin UDT na wózki – egzamin UDT w pigułce
25 lipca, 2018Materiały dla pracodawców – bhp
5 października, 2018Od 9 sierpnia 2018 roku – koniec imiennych zezwoleń do obsługi wózka widłowego
Od 9 sierpnia 2018 roku pracodawca nie może wystawiać imiennych zezwoleń dla operatorów do pracy na wózku widłowym. Nowy pracownik lub pracownik, który do tej pory nie posiadał imiennego zezwolenia danego pracodawcy musi przejść odpowiednie szkolenie teoretyczne i praktyczne, złożyć wniosek do UDT o sprawdzenie kwalifikacji i zdać egzamin państwowy przed komisją UDT na wózki widłowe dla kategorii IWJO i IIWJO.
Do kiedy są ważne wystawione przed 9 sierpnia 2018 imienne zezwolenia na wózki widłowe?
Wg rozporządzenia Dz.U. nr 2018 poz 47:
- wystawione do dnia 31 grudnia 2004 – są ważne (tylko u pracodawcy, który je wystawił) do 31 rudnia 2019
- wystawione do dnia 31 rudnia 2014 – są ważne (tylko u pracodawcy, który je wystawił) do 31 grudnia 2020
- wystawione od dnia 1 stycznia 2015 roku do dnia 9 sierpnia 2018 roku są ważne (tylko u pracodawcy, który je wystawił) do 31 grudnia 2021 roku
Kurs przygotowawczy do egzaminu UDT na wózek widłowy
Awans BHP oferuje specjalny kurs przygotowawczy do egzaminu UDT, w którym duży nacisk kładzie na wiedzę teoretyczną niezbędną do zdania egzaminu UDT przed komisją państwową. Na naszej hali szkoleniowej zajęcia praktyczne odbywają się na kilkunastu typach wózków widłowych. Mamy konkurencyjne ceny i elastyczne terminy szkoleń. Termin egzaminu UDT zależy wyłącznie od instytucji państwowej czyli UDT i nie ma związku z firmą szkoleniową. Dla każdej firmy procedura wyznaczania egzaminu przez organ państwowy jest taka sama. Jeśli komuś zależy na najszybszym zdaniu egzaminu UDT powinien niezwlekając wypełnić w danej firmie szkoleniowej wniosek UDT i czekać na wyznaczenie przez Urząd terminu egzaminu. Czekając na termin egzaminu uczęszczamy na zajęcia teoretyczne i praktyczne na których między innymi uczymy się jak odczytać diagram udźwigu wózka , poznajemy jakie są rozporządzenia dotyczące UDT , jak sprawdzić szczelność wózka oraz wiele innych ważnych kwestii o które może na egzaminie zapytać inspektor UDT.
Jak wygląda procedura przeprowadzenia egzaminu UDT na wózek widłowy?
- Zapisujemy się na kurs w firmie szkoleniowej
- Wypełniamy przy zapisie wniosek o sprawdzenie kwalifikacji do UDT i opłacamy egzamin UDT
- Uczęszczamy na zajęcia teoretyczne i praktyczne na hali szkoleniowej danej firmy lub u pracodawcy
- W między czasie UDT wysyła kursantowi zakres egzaminu , a następnie wyznacza termin egzaminu UDT
- Zdajemy egzamin ustny i praktyczny przed dwuosobową – losowo wybraną – komisją UDT
- Jeśli wynik egzaminu jest pozytywny (wyniki tego samego dnia) – czekamy na przesłanie legitymacji UDT ( czas ten zależy od Urzędu Dozoru Technicznego – może wahać się od dwóch tygodni do ponad miesiąca )