wakacyjny kurs na wózki widłowe
Wózki Widłowe – odpowiedzi na pytania najczęściej padające w internecie
11 lipca, 2018
egzamin udt
Jak zdać egzamin UDT na wózki – egzamin UDT w pigułce
25 lipca, 2018

jak czytac diagram udżwig nominalny

Jak odczytać diagram udźwigu wózka?

Opis diagramu udźwigu wózka, grafika: diagram udźwigu wózka, odpowiedzi do egzaminu UDT

Dzisiaj omówimy jedno z trudniejszych zagadnień dla kursantów z materiału przygotowującego do egzaminu państwowego do obsługi wózków widłowych.

Obok widzicie diagram udźwigu nominalnego wózka, który w różnej formie graficznej zobaczycie na każdym wózku jezdniowym podnośnikowym.

Każde urządzenie ma naklejony własny diagram – oznacza to, że diagramy mogą się różnić graficznie w zależności od producenta maszyny, ale zawsze będziemy mogli z nich odczytać trzy wartości niezbędne do bezpiecznej obsługi wózka widłowego.

Zanim przejdziemy do omawiania diagramu musimy wyjaśnić kilka pojęć, dzięki którym wyliczenie udźwigu nominalnego będzie bułką z masłem.

Co to jest udźwig nominalny wózka?

Co właściwie mówi nam ten diagram? W jakim celu producent umieszcza go na wózku?

Diagram określa udźwig nominalny wózka czyli największy ciężar ładunku przewidziany dla danego wózka przez jego producenta, który możemy podnieść na określoną wysokość.  Dzięki czemu diagram może nam pomóc w dwóch, a nawet trzech sytuacjach.

Po pierwsze diagram ten pomaga operatorowi wózka sprawdzić na jaką wysokość może podnieść ładunek o określonej wadze. Wózkowy posiada ładunek o wadze 700 kg i chce go podnieść na regał na palecie o wymiarach 3400 mm na 3400 mm . Najpierw musimy wyliczyć środek ciężkości czyli podzielić długość palet na pół – na wykresie musimy odszukać daną odległość środka ciężkości od czoła wideł 1700 mm   Musi sprawdzić na jakiej wysokości może umieścić dany ładunek . Odpowiedź to 6800 mm.

Dzięki diagramowi możemy także sprawdzić jak ciężkie ładunki możemy umieścić na półce regału znajdującej się na wysokości np. 6 metrów i 80 cm czyli 6800 mm. Czyli możemy sprawdzić jaką wagę maksymalną powinien mieć ładunek podniesiony na określoną wysokość. Tak właśnie określamy udźwig nominalny wózka.

Trzecia sytuacja to taka w której mamy wagę ładunku i mamy wysokość na jaką chcemy go podnieść i musimy wyliczyć na jakiej odległość od czoła wideł musi się znaleźć środek ciężkości – czyli jak pobrać paletę po długości czy po szerokości.

Nieumiejętne odczytanie diagramu może dla operatora wózka być tragiczne w skutkach.

Na diagramie znajdują się 3 zakresy wartości : masa ładunku, odległość środka ciężkości od czoła wideł i wysokość podnoszenia.
Musimy posiadać przynajmniej dwie wartości, aby odczytać wartość trzecią.

Już niedługo filmik objaśniający diagram na konkretnych przykładach. A wy piszcie co dla was jest jeszcze nie jasne i jakie pojęcia wyjaśnić w filmiku. Zapraszamy także na nasze kursy, gdzie jasno i szczegółowo wyjaśniamy jak odczytać diagram udźwigu wózka.

Nasz mail to :

awansbhp@awans-bhp.pl

Zapraszamy też do kontaktu przez messengera na FB: https://www.facebook.com/awansbhp/

jak czytac diagram udżwig nominalny

jak czytać diagram udźwig nominalny

Comments are closed.